Turbovrtulové motory H75 a H85 od GE Aviation získaly osvědčení EASA

19. 11. 2012 | Nové turbovrtulové motory H75 a H85 společnosti GE Aviation získaly provozní osvědčení od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Oba dva nové motory jsou deriváty motoru H80.

Minulý týden si čínská společnost The China Aviation Industry General Aircraft Co., Ltd. (CAIGA) zvolila nový turbovrtulový motor H85 od GE Aviation pro pohon svého letounu Primus 150, což je pěti sedadlové korporátní letadlo. Jedná se o první leteckou aplikaci pro turbovrtulový motor H85.

„Společnost GE je hrdá na to, že dokázala certifikovat tři nové turbovrtulové motory během doby kratší než jeden rok,“ uvedl Jim Stoker, prezident a výkonný ředitel divize GE Aviation pro turbovrtulové motory určené pro korporátní a všeobecné letectví (Business and General Aviation Turboprops). „Rodina motorů H80 poskytuje zákazníkům na výběr z několika úrovní výkonu a využívá pokročilé materiály a technologie. U našich zákazníků jsme zaznamenali výrazný zájem o tyto motory.”

Motor H75 nabízí pro vzlet a maximální nepřetržitý provoz výkon na hřídeli 750 koní, motor H85 pak výkon 850 koní. Stejně jako výchozí model H80 budou motory H75 a H85 určeny pro pohon zemědělských, víceúčelových a komerčních turbovrtulových letounů, jakož i turbovrtulových letounů pro regionální přepravu. Typové osvědčení amerického Federálního úřadu pro civilní letectví (FAA) by mělo být motorům H75 a H85 podle předpokladů uděleno příští rok.

Motory H75 a H85 budou vyráběny v závodu GE Aviation v České republice. Výroba motorů H80 již byla spuštěna, přičemž v letošním roce závod opustí 40 motorů a v roce 2013 se jejich počet zvýší dokonce na 85 kusů. Vedle zemědělského letounu Thrush 510G bude motor H80 dále využíván pro pohon v letounu pro regionální přepravu L410 společnosti Aircraft Industries, který by měl vstoupit do provozu začátkem příštího roku.

Rodina motorů H80 spojuje 3D aerodynamický design s nejmodernějšími materiály vyvíjenými společností GE, čímž vytváří silnější, výkonnější a úspornější motor, u něhož navíc není nutné provádět kontrolu palivových trysek a horkých částí motoru. Životnost motoru H80 je 3 600 letových hodin či 6 600 cyklů mezi generálními opravami. Rodina motorů H80 rovněž nabízí standardní funkci auto start a omezovače, který zjednoduší startování motoru, stejně jako možnost výběru regulátoru vrtule, což přináší zákazníkovi flexibilitu při výběru vrtule.

O společnosti GE Aviation

Společnost GE Aviation, divize společnosti GE (NYSE: GE), je největší výrobce proudových a turbovrtulových motorů, dílů a integrovaných systémů pro komerční, vojenské, obchodní a všeobecné letectví. Podporu pro své produkty společnost GE Aviation zajišťuje prostřednictvím celosvětové sítě služeb. Více informací naleznete na internetové stránce www.ge.com/aviation. Aktuální informace a novinky lze získat z Twitteru na http://twitter.com/GEAviation a Youtube na http://www.youtube.com/user/GEAviation.

Pro další informace se prosím obraťte na:

Michaela Průchová

PR Consultant

Grayling

M +420 775 559 132

E mail: michaela.pruchova@grayling.com

Napsat komentář