Společnost GE Aviation představila zcela nový turbovrtulový motor

Praha, 18. listopadu 2015 – Společnost GE Aviation představila v pondělí nový turbovrtulový motor, který bude pohánět jednomotorový letoun americké společnosti Textron Aviation (NYSE:TXT). Obě společnosti oznámily svou dohodu na největším světovém veletrhu pro civilní letectví v americkém Las Vegas (National Business Aviation Association – NBAA).

Použité konstrukční a výrobní technologie pocházejí z nejnovějších motorů GE pro vojenské a komerční letectví. Právě revoluční prvky jako 3D aero design kompresoru či nejprodávanější proudový motor CFM LEAP od GE dokážou prodloužit dobu mezi generálkami až o 30% ve srovnání se současnými motory na trhu.

Vývoj či výroba motoru by mohly zamířit do Česka

GE plánuje, že v roce 2017 provede podrobné přezkoumání návrhu (Detail Design Review) nového turbovrtulového motoru a rok na to bude následovat první testování.

Nový motor se bude vyvíjet, testovat a vyrábět v novém Centru excelence společnosti GE Aviation v Evropě, jehož vybudování GE oznámilo letos v září. Toto nové zařízení bude představovat investici přes 400 milionů dolarů (10,14 miliardy korun) a nabídne 500 až 1 000 pracovních míst.

GE Aviation v České republice vyvíjí a vyrábí turbovrtulové motory řady H již od roku 2008. Už dnes GE Aviation propojuje moderní technologie svých proudových motorů pro vojenské a komerční letectví s cennými zkušenostmi a expertízou z Centra pro vývoj a výrobu turbovrtulových motorů (které se nachází v pražských Letňanech). Právě z těchto důvodu je naše země silným kandidátem pro zřízení tohoto zařízení. Finální rozhodnutí o umístění tohoto zařízení by mělo padnout do konce prvního čtvrtletí roku 2016. 

Jak vypadá nový turbovrtulový motor GE Aviation:

https://www.youtube.com/watch?v=rO9pBb2WhYU

Napsat komentář