Skyleader 400 společnosti Zall Jihlavan Airplanes létá už i s elektromotorem (+ video)

Dalšího významného milníku dosáhla v pondělí 15. ledna 2018 společnost Zall Jihlavan Airplanes. Na letišti České Budějovice – Planá totiž úspěšně absolvoval svůj první plnohodnotný let elektricky poháněný letoun Skyleader 400 Electric.

Společnost Zall Jihlavan Airplanes vyrábí sportovní letadla od devadesátých let 20. století. Specializuje se především na celokovová letadla, v nabídce má ale i celkokompozitový cvičný letoun. Elektricky poháněný letoun Skyleader 400 Electric je součástí projektu, kdy jsou na ověřeném draku letounu Skyleader 400 instalovány různé pohonné jednotky, zároveň byl vyvinut simulátor, který zohledňuje vlastnosti použitých jednotek.

V současnosti je letoun Skyleader 400 schopen létat s v Evropě oblíbenými motory Rotax, ve Spojených státech a také v Číně preferovanými motory Continental a nyní i s elektromotory. Použití elektricky poháněných letadel najde v této kategorii uplatnění především v leteckých školách. Náklady na výcvik by se měly díky elektropohonům zlevnit o polovinu.

Skyleader 400 Electric absolvoval několik kratších skoků už v říjnu 2017. Pro plnohodnotný let bylo ale ještě nutné aplikovat některé nové poznatky. V pondělí 15. ledna 2018 zkušební pilot Radim Štěrba také nejprve letoun vyzkoušel krátkým „skokem“, kdy letěl letoun maximálně jeden metr nad zemí. Protože ale vše fungovalo perfektně, odhodlal se k prvnímu letu po okruhu neveřejného mezinárodního letiště České Budějovice. Let proběhl bez sebemenších problémů, a tak bezprostředně po prvním letu následoval další, tentokrát ve dvojím obsazení. Prvním pasažérem byl hlavní inspektor techniky ultralehkých letadel Letecké amatérské asociace ČR, Ing. Václav Chvála. I se zvýšenou zátěží si letoun poradil bez problémů.

Po výměně baterií odstartoval zkušební pilot Radim Štěrba k dalšímu letu, tentokrát byl pasažérem letec a letecký publicista Miroslav Oros. „Chod elektromotoru je velice tichý a kultivovaný. Necítíte žádné vibrace, letoun velice rychle akceleruje,“ popisoval své dojmy Oros a dodal: „Velice mile mě překvapila kapacita baterií. S polovičním množstvím baterií, které je schopen Skyleader 400 Electric pojmout, jsme létali přes 20 minut a ve článcích ještě zbylo více než 50% kapacity.“

– red –

Napsat komentář