Plzeňské zasedání SČLP se dvěma novými členy

Další pravidelné zasedání má za sebou Svaz českého leteckého průmyslu. V Plzni ho ve čtvrtek 22. února 2018 hostila Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity. Právě tato fakulta rozšíří v nejbližší době portfolio členů SČLP.

Fakulta aplikovaných věd Západočeské univrzity v Plzni provádí výzkum kompozitních materiálů, výzkum v oblasti proudění tekutin a interakce poddajného tělesa s proudící tekutinou, výzkum v oblasti dynamiky a dynamicky namáhaných konstrukcí a výzkum v oblasti biomechaniky. Disponuje zajímavými technologiemi – padostroji, laboratoří pro testování kompozitních materiálů, vlastním autoclavem a dalšími. V pátém ročníku mají zpravidla 8 – 10 studentů, takže přístup k nim je takřka individuální.

Další firmou, která se chystá na vstup do Svazu českého leteckého průmyslu, je akciová společnost LOM PRAHA TRADE. Jde o dceřinou společnost státního podniku LOM Praha, která pro svou mateřskou společnost zajišťuje exportní aktivity a další speciální operace.

Tradičním blokem zasedání se už stalo téma spolupráce SČLP s univerzitami. Chystá se další kulatý stůl zástupců průmyslu, univerzit a studentů. Tentokrát ho bude hostit Letecký ústav VUT v Brně a to ve středu 7. března 2018 od 10 hodin. Hlavním tématem budou studentské soutěže vyhlašované firmami. V diskusi, která proběhla k tématu motivace mladých lidí k uvažování o budoucnosti v letectví zazněl zajímavý názor, že aktivity leteckého průmyslu by měly sahat i hlouběji, než jen k univerzitám – ke středním a dokonce i k základním školám.

Horkou novinkou, o které na zasedání informovali zástupci plzeňské společnosti Zodiac Galleys Europe s.r.o., je na konci roku 2017 dotažená fúze společnosti Zodiac Aerospace a Safran. Tímto sloučením vzniká třetí největší koncern na světě dodávající do letectví s více než 90 tisící zaměstnanci. Plzeňská pobočka Zodiacu se o práci nebojí – specializace na interiéry do portfolia Safranu velice dobře zapadá.

Nejvýznamnější novinkou v oblasti spolupráce mezi členskými firmami je uzavření spolupráce mezi Českým vysokým učením technickým v Praze a společností GE Aviation v oblasti vývoje a testování turbovrtulových motorů. O této spolupráci už jsme informovali jinde.

GE Aviation je ale aktivní i ve spolupráci s dalšími firmami v rámci SČLP. Čerstvou novinkou je také spolupráce se společností ATG (Advanced Technology Group s.r.o.). GE Aviation Czech schválilo ATG v procesu „čištění a ověření čistoty“ dílů pro program výroby leteckých motorů dle specifikace P4TF21. Pro ATG to znamená úspěšné zavedení nového speciálního procesu, který doplňuje kompletní nabídku produktů a služeb v oblasti NDT (nedestruktivního zkoušení) pro letecký průmysl a opravy a údržbu letadlové techniky. Ke spolupráci GE Aviation a ATG se brzy vrátíme detailněji.

Podle informace ředitele Znojemských strojíren s.r.o. Luďka Blažka narostl objem výroby pro letectví z 50% v roce 2016 na 52% v roce 2017. I rok 2018 by měl pokračovat v tomto trendu. Znojemské strojírny se účastní programů společností Latecoere Czech, AERO Vodochody AEROSPACE a dalších. Na jihu Moravy intenzivně spolupracují na výrobě prototypových dílů letounu L-39 NG. Luděk Blažek velice pozitivně hodnotil spolupráci jejich společnosti se Znojemským učilištěm – za posledních několik let se tato škola posunula z dodavatele absolventů vhodných zpočátku pouze k pomocným pracem k dodavateli téměř hotových operátorů moderních strojů.

VUT v Brně pevnostně otestovalo osmnáctimetrové křídlo výkonného kluzáku kutnohorské společnosti HpH Sailplanes. Detailně se k této zkoušce vrátíme ve speciálním příspěvku.

Svaz českého leteckého průmyslu je 8. a 9. března partnerem akce Flying 4 Students. Několik zajímavých zahraničních i domácích leteckých osobností vystoupí se svými přednáškami v Betlémské kapli. Vystoupí např. John Petersen – předseda Lindbergh Fundation, Justin Hughes ze skupiny Red Arrows, Jacques Bothelin z Breitling Jet Teamu a mnoho dalších. V rámci akce proběhne i celá řada workshopů s HR tématikou. SČLP ve spolupráci s airZone.TV připraví sérii rozhovorů. Detaily o akci naleznete ZDE.

Nejdůležitější akcí organizovanou SČLP je panelová diskuse „Letecký export – Západ vs. Východ“, která se koná ve středu 14. března 2018 od 14:30 ve velkém zasedacím sále Ministerstva průmyslu a obchodu (Na Františku, Praha). Ve třech padesátiminutových blocích na ní vystoupí zástupci svazových společností (Aero, GE, LOM a další), zástupci ministerstev průmyslu a obchodu, zahraničí a obrany a zástupci dalších firem. Akce je veřejná, pro účast je nutné vyplnit registrační formulář. Více informací najdete ve speciálním článku ZDE.

Příště se sejdou členové SČLP 12. dubna 2018 v Nové Pace, kde proběhne valná hromada SČLP. Zasedání hostí společnost Quittner & Schimek.

– red –

Napsat komentář