Novinky z podzimního zasedání SČLP

V úterý 17. října 2017 proběhlo v Aeru Vodochody další setkání zástupců firem a institucí sdružených ve Svazu českého leteckého průmyslu. Svaz v současnosti sdružuje 23 leteckých firem, 4 univerzity a 2 další instituce.

Kromě běžné agendy bylo detailněji diskutováno téma Evropského obranného fondu, jehož prostřednictvím bude v blízké budoucnosti alokováno velké množství peněz třeba i do projektů českých leteckých firem či jejich partnerů.

 

171017_Zasedani_SCLP_IMG_7497_web620

Z novinek členských firem stojí za zmínku informace GE Aviation o probíhajících testech kompresoru nového motoru, jehož výroba by měla probíhat v nových prostorách v České republice. GE Aviation hodlá oznámit přesné místo na začátku roku 2018. V Aeru Vodochody zase dokončili letové zkoušky technologického demonstrátoru letounu L-39NG, tedy letounu L-39 s novým motorem a avionikou, který by měl být v nejbližší době certifikován Úřadem pro civilní letectví. LOM PRAHA intenzivně pracuje na obnově vrtulníkové flotily a uvažuje o rozšíření opravárenských kapacit do Přerova, kam by rád částečně přesunul i výcvik vrtulníkových pilotů. Dceřiná společnost LOM PRAHA TRADE a.s. úspěšně realizovala výcvik již několika desítek afghánských pilotů malých vrtulníků a letadel.

Rušno je ale i v dalších členských firmách. Letecká škola Flying Academy expanduje do Spojených států a do Indie, do společnosti Jihlavan Airplanes vstoupil čínský investor, Česká zbrojovka vyčlenila své automotive a letecké projekty do dceřiné společnosti ČZ-Auto a ATG se vybavuje novými technologiemi pro NDT testování. Společnost Zodiac Galleys Europe stále roste a aktuálně probíhá její spojení s koncernem Safran, které by mělo být dokončeno v prvních měsících příštího roku. Znojemské strojírny oslaví 1. listopadu 25 let své existence a začínají intenzivně robotizovat některé části výroby. BEKO Engineering otevřeli novou pobočku v Plzni a nabírají nové zaměstnance. Na problematiku nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců reagují ČVUT Praha i VUT Brno, které hlásí nárůst studentů v oborech blízkých letectví.

171017_Zasedani_SCLP_IMG_7501_web620

 

Svaz českého leteckého průmyslu nezanedbává ani vlastní prezentaci. Nejbližší akcí, kterou Svaz českého leteckého průmyslu ve spolupráci s ČVUT Praha chystá, je setkání se studenty, veřejností a novináři při panelové diskuzi na téma 3D tisk v leteckém průmyslu. Akce nazvaná „Létáme ve 3D tisku“ proběhne 29. listopadu od 15:00 na ČVUT v nedávno otevřené budově CIIRC (Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky).

K některým novinkám a událostem se budeme průběžně vracet ve speciálních zprávách a reportážích.

Redakce webu SČLP

Napsat komentář