Nextant zvolila motory H80 pro svůj letoun G90XT

Společnost Nextant Aerospace, která působí v oblasti modernizace sériově vyráběných obchodních letounů, zvolila motor H80 z dílny GE Aviation pro pohon turbovrtulového letounu Nextant G90XT – zdokonalený letoun King Air C90. Kromě smlouvy o dodávce motorů pro letoun G90TX podepsaly společnosti Nextant a GE Aviation také smlouvu o spolupráci, která GE ustanovila přednostním dodavatelem motorů pro budoucí produktové studie.

Zdokonalený motor H80 pro letadla G90XT je nově vybaven technologiemi usnadňujícími pilotování, jako je například integrovaný systém elektronického řízení umožňující jednopákové ovládání výkonu, plně automatický start či rozhraní pro přímé ovládání a kontrolu elektronických systémů letadla. Motor bude dále využívat také novou převodovku umožňující pomalejší otáčení vrtule, což přináší snížení hladiny hluku uvnitř i vně letadla. Dalšími klíčovými vlastnostmi motoru H80 jsou prvky 3D aerodynamického designu, které v kombinaci s nejmodernějšími materiály dělají z tohoto motoru vysoce výkonnou, úspornou a spolehlivou pohonnou jednotku s dlouhou životností, u níž navíc není nutné provádět kontrolu palivových trysek a horkých částí motoru. Motor H80 se rovněž pyšní prodlouženou provozní dobou 3 600 letových hodin či 6 600 cykly mezi generálními opravami. Nabízí také funkci automatického startování a možnost jednočinného nebo dvojčinného regulátoru vrtule, což dává zákazníkům volnost při výběru vrtule.

Kromě sféry komerčního letectví bude letoun G90XT nabízen také ve speciálních konfiguracích. S více než 7 000 letadly King Air na svém kontě bude mít společnost Nextant k dispozici bohatý výběr konstrukcí.

Unison navrhne systém elektronického řízení motoru pro motory řady H

Společnost GE Aviation pověřila Unison Industries navržením a výrobou prvního integrovaného systému elektronického řízení motoru (Electronic Engine Control – EEC) pro turbovrtulové motory řady H (H80, H75 a H85). Systém bude certifikován pro použití se všemi stávajícími i budoucími platformami řady H.

Systém EEC, který bude nabízen jako volitelný prvek motorů řady H, umožní pilotům řídit výkon motorové jednotky pomocí jediné páky a přizpůsobovat tak výkon motoru i rychlost otáčení vrtule různým rychlostem a letovým podmínkám. Elektronické řízení bude navíc umožňovat regulaci točivého momentu a teploty motoru za letu a poskytne tak dokonalejší ochranu samotné pohonné jednotky i celého letadla. Systém dále nabídne funkce usnadňující pilotování, jako je například plně automatický start, sledování chodu motoru nebo rozhraní pro přímé ovládání a kontrolu elektronických systémů letadla.

Unison Industries, LLC, je světovou špičkou v oblasti vývoje, výroby a integrace elektronických a mechanických součástek a systémů pro letecké motory a draky letadel.

Napsat komentář