General Electric postaví v České republice centrum excelence turbovrtulových motorů. Bude vyvíjet a vyrábět nový motor pro letadla společnosti Textron.

GE plánuje v Praze vytvořit centrum vývoje a výroby nových turbovrtulových motorů.

Memorandum o výstavbě střediska v pondělí podepsal premiér Bohuslav Sobotka a viceprezident GE John Rice.

Lokalitu pro továrnu firma ještě nevybrala, GE však preferuje, aby vyrostla poblíž Prahy.

J. Rice, B. Sobotka, A. Babiš

Z Česka se brzy stane významný evropský výrobce v leteckém průmyslu. Americký konglomerát General Electric bude v tuzemsku vyvíjet i vyrábět turbovrtulové motory pro menší a střední letadla. Investice do výstavby továrny a vývoje motorů se bude do roku 2020 pohybovat okolo 400 milionů dolarů, tedy téměř deseti miliard korun. Práci by mělo dostat až 900 technicky zaměřených zaměstnanců.

Memorandum o výstavbě takzvaného Turbovrtulového centra excelence GE v pondělí podepsal premiér Bohuslav Sobotka a viceprezident GE John Rice.

„Vždy jsme byli ohromeni lidským kapitálem, který v Česku je. Potřebujeme cítit, že budeme vždy mít přístup k dobrým lidem. Díváme se do škol, univerzit, na kvalitu našich zaměstnanců,“ uvedl v obsáhlém rozhovoru, který přinesou HN v úterý, viceprezident GE John Rice jeden z hlavních důvodů výstavby továrny právě v Česku.

„Zvažovaná investice společnosti General Electric je důkazem, že Česká republika je atraktivním místem pro zahraniční investory. Pokud se podaří investici zrealizovat, dojde v následujících letech k vytvoření více než 500 nových pracovních míst, což představuje 125procentní nárůst zaměstnanců této firmy v Česku. Důležité je také to, že díky dnes podepsanému memorandu dojde ke zvyšování počtu kvalifikovaných lidí v tomto oboru a navýšení dalších aktivit mezi Českem a GE Aviation,“ dodal předseda vlády Bohuslav Sobotka v tiskové zprávě.

Mluvčí GE Aviation Rick Kennedy už na konci září loňského roku potvrdil Hospodářským novinám, že „probíhají jednání s českými představiteli“. Kennedy tehdy uvedl, že firma chce o případné investici rozhodnout do začátku jara letošního roku.

Centrum začne v roce 2020 vyrábět moderní turbovrtulové motory pohánějící nový jednomotorový letoun americké společnosti Textron Aviation, který byl představen v listopadu 2015. Před otevřením centra bude GE Aviation v České republice tento motor vyvíjet a testovat. GE už dnes vyrábí turbovrtulové motory v pražské Waltrovce.

„Po zkušenosti s Waltrovkou je to tak, že nás tu česká vláda chce a my chceme zůstat tady a vybudovat kapacity, které potřebujeme,“ řekl Paul Corkery, šéf programu turbovrtulových motorů GE, s tím, že v roce 2020 bude továrna schopna vyrobit kolem 600 motorů o výkonu 1600 koňských sil, tedy s téměř dvojnásobně větším výkonem, než vyráběla doposud. GE chce nový motor vyvinout za čtyři roky, ačkoliv běžně trvá vývoj šest let. Na vývoji tohoto motoru se budou podílet i továrny GE v Itálii a Polsku.

Podle výkonného ředitele GE pro střední a východní Evropu Petera Stračára by měl z Česka vzniknout letecký „cluster“, který obnoví silnou tradici českého leteckého průmyslu.

„Je to pro český letecký průmysl výborná zpráva,“ říká k investici General Electric Alice Undusová, výkonná ředitelka Svazu českého leteckého průmyslu. „Pokud se firma jako GE rozhodne přesunout do České republiky kromě výroby motorů i jejich vývoj, je to signál, že je zde důvěra v kvalitu a kvalifikaci našich lidí. Také vznikne nová příležitost pro české dodavatele – pokud je mi známo, tak GE Aviation v nejbližších šesti měsících otevře výběrová řízení pro dodavatelský řetězec pro nový motor. A v neposlední řadě je to příležitost pracovat v leteckém průmyslu pro dalších 500 plus lidí,“ popisuje Undusová.

Není ještě jasné, kde bude továrna stát. GE se teprve chystá lokalitu vybrat, preferovalo by však, kdyby fabrika vyrostla v okolí Prahy, tedy nedaleko jejich první továrny v Letňanech. Je však možné, že od vlády společnost nedostane investiční pobídku do Prahy, a tak se bude muset spokojit s mimopražskou lokalitou.

Zpráva převzata z článku Hospodářských novin http://byznys.ihned.cz/c1-65105650-ge-aviation-postavi-v-cesku-tovarnu-na-letecke-motory-za-10-miliard-korun-zamestna-az-900-lidi a tiskové zprávy GE Aviation „General Electric postaví v České republice centrum excelence turbovrtulových motorů. Bude vyvíjet a vyrábět nový motor pro letadla společnosti Textron.“ Praha, 18. ledna 2016.

Napsat komentář