GE Aviation odhalila dva nové turbovrtulové motory vycházející z modelu H80

23. července 2012 Společnost GE Aviation představila dva nové turbovrtulové motory H75 a H85, odvozené od nedávno certifikovaného modelu H80.

Pro vzlet a maximální nepřetržitý provoz nabídne motor H75 výkon na hřídeli 750 koní a motor H85 výkon 850 koní. Stejně jako výchozí model H80 budou motory H75 a H85 určeny pro pohon zemědělských, víceúčelových a komerčních turbovrtulových letadel, jakož i turbovrtulových letadel pro regionální přepravu. Typová osvědčení Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) a amerického Federálního úřadu pro civilní letectví (FAA) by měly nové motory podle předpokladů získat začátkem příštího roku.

„Motor H80 zaznamenal fenomenální úspěch coby pohon hned několika různých letounů a stejný zájem očekáváme i v případě modelů H75 a H85,“ uvedl Paul Theofan, prezident a výkonný ředitel divize GE Aviation Business and General Aviation Turboprops. „Víme o různých letounech, pro něž by instalace těchto nových pohonných jednotek byla přínosem. Těšíme se, až budeme moci naše nové motory uvést na trh pro obchodní a všeobecné letectví.“

Motory H75 a H85 budou certifikovány a vyráběny v závodu GE Aviation v České republice. Výroba motorů H80 již byla spuštěna, přičemž v letošním roce závod opustí 50 jednotek a v roce 2013 jejich počet dokonce přesáhne 100 kusů. Prvním letounem poháněným motorem H80 bude zemědělské letadlo Thrush 510G. Motor H80 byl dále vybrán pro pohon letounu pro regionální přepravu L410 společnosti Aircraft Industries, jež by měl vstoupit do provozu příští rok, a letounu Rysachock společnosti Technoavia.

Motor H80 kombinuje elegantní, robustní design typu M601 s 3D aerodynamickým designem a nejmodernější materiály vyvíjenými společností GE. Výsledkem je silnější, výkonnější a úspornější motor než typ M601, u nějž navíc není nutné provádět kontrolu palivových trysek a horkých částí motoru. Motor H80 se rovněž pyšní prodlouženou provozní dobou 3 600 letových hodin či 6 600 cykly mezi generálními opravami. Nabízí také možnost jednočinného nebo dvojčinného regulátoru vrtule, takže si typ vrtule může zvolit sám zákazník.

Společnost GE Aviation, divize společnosti GE (NYSE: GE), je největší výrobce proudových a turbovrtulových motorů, dílů a integrovaných systémů pro komerční, vojenské, obchodní a všeobecné letectví. Podporu pro své produkty společnost GE Aviation zajišťuje prostřednictvím celosvětové sítě služeb. Více informací naleznete na www.ge.com/aviation. Aktuální informace a novinky lze získat z Twitteru na http://twitter.com/GEAviation a Youtube na http://www.youtube.com/user/GEAviation. Na nejnovější video o motoru H80 se můžete podívat na http://youtu.be/2fTVyCHCIZU.

Napsat komentář