Další unikátní zkušebna leteckých motorů ČVUT zahájila provoz (projevy řečníků v článku)

ČVUT v úterý 25. června 2019 slavnostně zahájilo provoz nové unikátní zkušebny vrtulové zkušebny pro turbovrtulové motory na letišti v Hradci Králové. První ze dvou zkušeben je vybudována v rekonstruovaném a pro potřeby zkušebny upraveném bývalém vojenském hangáru – tzv. „úlu“. Unikátnost spočívá především v horizontálním proudění vzduchu v průběhu celé zkoušky, což dokonale simuluje reálný provoz. Druhá obdobná zkušebna bude dokončena do konce září tohoto roku.

Na výstavbě zkušeben spolupracovaly s ČVUT především společnosti Orbis Avia, která zajistila stavební práce a s ní související administrativu a také společnost GE, která dodala technologické řešení. GE také zkušebny využije pro testování nového turbovrtulového motoru GE Catalyst – který už je v první hradecké zkušebně osazen a má za sebou první ostré testy.

Unikátní projekt špičkové vrtulové zkušebny spojující akademickou a komerční sféru řadí Českou republiku na špičku světového leteckého průmyslu v oblasti R&D (výzkum a vývoj). V současné podobě by měla být zkušebna schopna sloužit nejméně deset let, po následných modernizacích souvisejících s budoucími trendy dalších několik desítek let.

Slavnostního zahájení provozu vrtulové zkušebny se zúčastnili vzácní hosté – velvyslanec Spojených států v České republice Stephen B. King, náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček, generální ředitel společnosti GE Aviation Czech Milan Šlapák, primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek, děkan Fakulty strojní ČVUT Michael Valášek a další.

Přečtěte si tiskovou zprávu ČVUT.

Máme natočeny projevy všech řečníků a postupně je zde uveřejníme.

Michael Valášek, děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze:

Stephen B. King, velvyslanec USA v České republice:

Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu:

Milan Šlapák, generální ředitel GE Aviation Czech:

Miroslav Oros a Zbyněk Smetana, Cumulus media s.r.o. / airZone.TV

Napsat komentář