Americký Federální úřad pro civilní letectví udělil certifikaci turbovrtulovému motoru H80

14. března 2012 Americký Federální úřad pro civilní letectví (FAA) udělil typové osvědčení turbovrtulovému motoru H80 společnosti GE. Certifikaci ze strany úřadu FAA předcházelo obdobné osvědčení Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) udělené motoru v prosinci loňského roku.

„Typové osvědčení úřadu FAA výrazně posouvá motor H80 k uvedení do provozu na letounech Thrush 510G,“ říká Paul Theofan, prezident a výkonný ředitel divize GE Aviation Business and General Aviation Turboprops. „Abychom zajistili bezproblémový průběh uvádění motorů H80 do provozu, rozšiřujeme servisní síť zaštítěnou divizí GE Aviation a svým zákazníkům stran nového motoru nabízíme školení.“

Model H80 je prvním motorem společnosti GE Aviation, jenž získal jako první certifikaci osvědčení agentury EASA. Motor H80 kombinuje elegantní, robustní design typu M601 s 3D aerodynamickým designem a nejmodernější materiály vyvíjenými společností GE. Výsledkem je silnější, výkonnější a úspornější motor než typ M601, u nějž navíc není nutné provádět kontrolu palivových trysek a horkých částí motoru. Motor H80 se rovněž pyšní prodlouženou provozní dobou 3 600 letových hodin či 6 600 cykly mezi generálními opravami. Nabízí také možnost jednočinného nebo dvojčinného regulátoru vrtule, takže si typ vrtule může zvolit sám zákazník.

Prvním letounem, který zahájí provoz s motory H80 bude zemědělský letoun Thrush 510G. Nová zdokonalená verze Thrush 510G má kapacitu násypníku 1930 litrů, běžnou vzletovou hmotnost 4763 kilogramů a nosníky křídel s životností 29000 hodin, u nichž není nutné provádět kontrolu.

Turbovrtulový motor H80 byl dále vybrán pro pohon letounu L410 pro regionální přepravu společnosti Aircraft Industries. Letové zkoušky letounu L410 poháněného motorem H80 začaly v listopadu 2011 a jeho uvedení do provozu je očekáváno ve třetí čtvrtině tohoto roku.

Motory H80 jsou vyráběny v letňanském závodu společnosti GE Aviation Czech, letos se plánuje výroba 70 kusů. V přípravě na uvedení nového motoru H80 do provozu organizuje divize GE Aviation pro své zákazníky školení zaměřená na jeho údržbu a opravy. GE Aviation navíc vybudovala rozsáhlou síť servisních a podpůrných středisek. Hlavním servisním střediskem pro motory M601 a H80 v Severní a Jižní Americe byla jmenována společnost Premier Turbine. Autorizovanými středisky pro motory M601 a H80 byly jmenovány následující společnosti: Smyrna Air Center, Cascade Aircraft Conversions, Winnipeg River Aircraft, Sky Tractor Supply Company a Cutter Aviation pro Severní Ameriku, dále Alagro Fumigaciones, Solo Aviation a TAM AE pro Jižní Ameriku a konečně AG Aero pro Austrálii, Nový Zéland a Filipíny. V lednu tohoto roku pak společnost GE jmenovala autorizovaným servisním střediskem pro Afriku společnost AIR-TEC.

Společnost GE Aviation, divize společnosti GE (NYSE: GE), je největší výrobce proudových a turbovrtulových motorů, dílů a integrovaných systémů pro komerční, vojenské, obchodní a všeobecné letectví. Podporu pro své produkty společnost GE Aviation zajišťuje prostřednictvím celosvětové sítě služeb. Více informací naleznete na www.ge.com/aviation. Pro více informací o GE Business & General Aviation navštivte http://facebook.com/GEBGA. Aktuální informace a novinky lze získat z Twitteru na http://twitter.com/GEAviation a Youtube na http://www.youtube.com/user/GEAviation.

Pro více informací laskavě kontaktujte:

Maja Ošťádalová

Senior PR Consultant

Grayling

+420 602 441 010

maja.ostadalova@grayling.com

Petra Jelínková

Junior PR Consultant

Grayling

+420 224 251 555

petra.jelinkova@grayling.com

Napsat komentář