Aero Vodochody otevřelo novou kompozitovou dílnu

26. dubna 2012 Největší tuzemský letecký výrobce dnes otevřel dílnu, která bude produkovat díly z kompozitních materiálů. Od výstavby nového, většího pracoviště si společnost slibuje získání nových výrobních kapacit, a přilákání nových zákazníků. Prohloubení znalostí práce s kompozitními materiály a rozšíření výrobních schopností navíc zlepší pozici Aera v mezinárodní konkurenci.

Největší letecké kompozitové pracoviště v České republice si vyžádalo investici 105 milionů korun, na které se podílela i Evropská unie. Výstavba takového pracoviště je milníkem ve vývoji Aera,“ upozornil prezident společnosti Ladislav Šimek. „Naši partneři tuto investici pečlivě sledovali, protože bez moderní kompozitové výroby dnes nemůže letecký výrobce úspěšně pracovat, ani získávat nové zakázky.“

Spokojenost neskrývá ani stoprocentní vlastník Aera, investiční skupina Penta. „Do Aera nepřestaneme investovat, protože v leteckém průmyslu vidíme mnoho potenciálu a věříme, že Aero Vodochody může hrát ještě větší roli v globálním leteckém průmyslu,“ slíbil Marek Dospiva, spolumajitel skupiny.

Se zpracováváním kompozitních materiálů má Aero již více než dvacetileté zkušenosti. Dosud byla v areálu ve Vodochodech jedna kompozitová dílna, nyní Aero do areálu přesouvá výrobu ze své dceřiné firmy Rotortech Aero Composites, sídlící ve Velké Británii. Výroba přitom bude pokrývat hlavně potřeby stávajících projektů Aera. „Pracoviště je prvoplánově postaveno za účelem uspokojit naše stávající zákazníky a v případě volných kapacit jsme schopni uspokojit i třetí stranu,“ vysvětlil Šimek.

„Používáme nejlepší dostupné technologie. Náš autokláv je nejmodernější v republice a všechny postupy splňují přísné mezinárodní standardy,“ upozornil projektový manažer kompozitové haly Pavel Kocour. V hale o 5400 metrech čtverečních je autokláv dlouhý 9 a široký 3,7 metrů, čisté centrum o 500 metrech čtverečních a vytvrzovací pec.

V rekonstruované hale bude za plného třísměnného provozu pracovat osmdesát až sto zaměstnanců. „Část zaměstnanců jsme převedli z jiné výroby, další jsme přijali. Od října procházeli školením, aby mohli začít pracovat, jakmile bude pracoviště hotové,“ dodal Kocour. První výrobky dílna dodá již v následujících dnech, naplno by se sériová výroba měla rozjet v druhé polovině letošního roku.

Aero vyrábí letadla a letecké komponenty již od roku 1919. Po většinu své historie se zaměřovalo na výrobu cvičných letounů, na přelomu tisíciletí se začalo orientovat na mezinárodní kooperační programy. Mezi hlavní partnery společnosti patří americký výrobce vrtulníků
Sikorsky Aircraft, brazilský výrobce letadel Embraer, belgická společnost SONACA či Armáda České republiky. Vlastníkem Aera je od roku 2007 investiční skupina Penta.

Aero Vodochody v loňském roce získalo zakázku na výrobu všech dveří, nákladní rampy, náběžné hrany křídla a zadní část trupu vojenského dopravního letounu KC-390 brazilské společnosti Embraer. Dodalo také první kokpity pro legendární vrtulník americké armády Black Hawk. V červnu se podílelo na založení Svazu českého leteckého průmyslu, který chce zvýšit konkurenceschopnost českého leteckého průmyslu a přitáhnout českým firmám nové zakázky.

Napsat komentář