Aero a RSW Aviation se dohodly na strategické spolupráci na programu L-39NG/CW

Farnborough, Velká Británie, 17. července 2018 – tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

AERO Vodochody, přední český letecký výrobce a jeden z největších výrobců lehkých proudových letounů na světě, a RSW Aviation, jeden z největších poskytovatelů vojenského výcviku USA i armádám po celém světě od úrovně začátečníka až po stupeň kvalifikace pro vojenské operace, podepsali na Farnborough Air Show závazný Letter of Intent na dodávku 12 letounů L-39NG a také na další modernizaci 6 stávajících letounů L-39 na verzi L-39CW, což umožní zkrátit zavádění L-39CW/NG do provozu u RSW.

Kombinace moderních cvičných letounů L-39NG a inovativní a na potřeby zákazníků orientovaný přístup společnosti RSW přináší na trh jedinečnou příležitost pro výcvik moderních vzdušných sil. Ve své výcvikové akademii v USA zpřístupní společnost RSW flotilu letounů L-39NG a L-39CW různým zákazníkům, a zajistí jim tak školení od samého začátku až na úroveň povolení pro operace. Letoun L-39NG je certifikován podle evropských vojenských požadavků na letovou způsobilost (EMARS), a tím přináší skutečnou kompatibilitu v rámci provozovatelů EU a NATO bez nutnosti dodatečné certifikace a přeshraničních procesů. Flotila LoI L-39NG zahrnuje řadu nejmodernějších simulátorů a debriefingových zařízení pro efektivní výcvik a učební proces.

Spolupráce AERO-RSW je klíčovým prvkem globální strategie společnosti AERO v oblasti spolupráce s dalšími vybranými partnery nabízející jedinečnou dostupnost proudového výcviku jakémukoliv letectvu na světě, které vyžaduje nejnovější letouny, ale zároveň čelí rozpočtovým omezením. Společnosti Aero a RSW se dále dohodly na využití unikátních zkušeností RSW a jejích dceřiných společností při integraci vojenských systémů do flotily L-39NG/CW. Pro zákazníky v zámoří bude společnost RSW také oprávněna provádět operativní podporu jejich letek L-39NG.

Giuseppe Giordo, prezident a generální ředitel společnosti AERO, řekl: Dnešek představuje významný milník pro AERO, protože závazným Letter of Intent rozvíjíme strategickou spolupráci s RSW. Prostřednictvím tohoto partnerství dodáme společnosti RSW 12 letounů L-39NG, a také 6 letounů L-39CW, a tím zvýšíme objednávky na celkem 38 nových letounů.“ Giuseppe Giordo komentoval spolupráci s RSW Aviation jako novou éru proudového výcviku, protože unikátní složení flotily společnosti RSW z letounů s pístovými motory a turbovrtulovými letouny s podobnou koncepcí avioniky umožňuje provozovatelům zvolit ideální kombinaci letového výcviku, který zajišťují zkušení instruktoři USAF a USMC, s cílem získat maximální odborné znalosti a zkušenosti v rámci přiměřeného rozpočtu. „Nalezli jsme řadu synergií mezi zákaznicky orientovaným přístupem RSW a schopnostmi letounu L-39NG a jsme hrdí na to, že si společnost RSW vybrala L-39NG jako základní kámen pro zavádění špičkového výcviku.“

David Patrick, Chief Operating Officer společnosti RSW uvádí, že L-39NG velmi dobře doplňuje letouny Short Tucano společnosti RSW, čímž vzniká takové řešení pro výcvik pilotů, které dokáže přesvědčit nové zákazníky. „Rozšíření o L-39NG upevňuje naši schopnost připravit stíhací piloty pro stíhací letouny generace 4+ s mimořádnou hodnotu.“

L-39NG

Letoun L-39NG je moderní a efektivní lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39, avšak využívá soudobé technologie a vybavení. Pohon obstarává vysoce moderní motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. L-39NG je vybaven pěti závěsnými body pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost Omnipol, která se z 50 % finančně spolupodílí na vývoji letounu. Další podrobnosti o novém letounu zjistíte na www.l-39ng.aero.

L-39CW

Letoun L-39CW je kombinací existujícího letounu L-39C s novým motorem FJ44-4M Williams International a avionikou Genesys Aerosystems. L-39CW poskytuje okamžité řešení pro stávající provozovatele L-39 skrze modernizaci stávajících letounů až do dodání letounů L-39NG.

 AERO Vodochody AEROSPACE

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaným letounů L-39 a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví je Aero partnerem největších leteckých výrobců v široké škále projektů. V posledních letech přitom přijalo zodpovědnost nejen za výrobu, ale i za vývoj strukturálních částí letounů díky několika risk-sharingovým programům.

RSW Aviation

RSW Aviation LLC poskytuje prvotřídní CONUS a OCONUS, plnohodnotný výcvik vojenských pilotů a údržbu letounů. S flotilou letounů L-39, Shorts Tucano, Cessna 172, Bell 206 a King Air spolu s infrastrukturou a podpory v USA poskytuje RSW bezkonkurenční výcvik vojenských pilotů s mimořádnou hodnotou. Klíčem k úspěchu RSW Aviation je hluboké zaměření na řešení na míru, co se týče přípravy a uzavírání smluv. RSW Aviation LLC nabízí jak dlouhodobé tak krátkodobé (augmentace) výcvikové řešení specifické pro každého zákazníka.

Tobiáš Tvrdík, PR manager

Napsat komentář