Aero a IAI představily víceúčelový letoun F/A-259 Striker

Farnborough, Velká Británie, 18. července 2018 – tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Největší český výrobce letadel Aero Vodochody a společnost Israel Aerospace Industries, světová jednička v technologiích obranných systémů, představili na Farnborough Air Show nízkonákladový, vojenskými misemi prověřený bitevní letoun. Letoun F/A-259 Striker je víceúčelový letoun pro blízkou leteckou podporu, protipovstalecké operace a pohraniční hlídkování s možností zadržení.

Stíhací letoun F/A-259 Striker kombinuje robustnost a účinnost svého úspěšného předchůdce – letounu L-159 Alca – s jeho nejmodernějšími pokroky v oblasti avioniky a technologie letadlových systémů. Díky výhodám mokrého křídla s integrovanou nádrží má letoun F/A-259 Striker vynikající výkonové charakteristiky, velkou manévrovatelnost a velký akční rádius.

Giuseppe Giordo, president a výkonný ředitel (CEO) společnosti Aero řekl: „V současné době národní letectva hledají řešení, jakým způsobem je možné plnit velkou paletu misí cenově dostupným způsobem a jak zároveň udržet vysokou bezpečnost letounu a jeho posádky. Aero a IAI představují víceúčelový bojový letoun F/A-259 Striker se širokou škálou bojových schopností, které splňují potřeby leteckých sil po celém světě tím, že přinášejí vynikající výkon s nízkými náklady na pořízení, provoz a údržbu.“ Giuseppe Giordo dodal: „Na trhu není tak mnoho letounů, které by tyto schopnosti poskytly, protože potřeba letounů s takovýmito charakteristikami je novým jevem.“

Benjamin Cohen, generální ředitel divize Lahav společnosti Israel Aerospace Industries, řekl: „Naše spolupráce se společností Aero Vodochody nabízí mimo jiné i americkému letectvu impozantní ověřený výkon modelu F/A-259 s novými inovativními systémy IAI. Tato konfigurace letounu poskytuje zákazníkům letadla splňující požadavky programu OA-X.“

Letoun F/A-259 je schopen operovat z nezpevněných přistávacích ploch a má sedm závěsníků pro kombinaci zbraní, palivových nádrží a dalšího vybavení pro mise, což umožňuje inteligentní integraci zbraní a distanční zbraňové možnosti. Jako volitelné rozšíření je možné letoun F/A-259 vybavit radarem EASA a zaměřovacím systémem integrovaným do helmy pilota. Dalším volitelným doplňkem je tankování paliva za letu, což zvyšuje akční rádius a prodlužuje dobu, kterou je letoun schopen strávit ve vzduchu.

Vyspělá avionika 4. generace pro stíhací letoun F/A-259 Striker má koncepci otevřené architektury, která umožňuje budoucí aktualizace na základě požadavků zákazníka a použití Real Time Data Link, který přehled pilota o bojové situaci. Vyspělý digitální kokpit je vybaven dvěma velkými multifunkčními displeji, elektronickým systémem letových přístrojů a dalšími funkcemi.

 AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaným letounů L-39 a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví je Aero partnerem největších leteckých výrobců v široké škále projektů. V posledních letech přitom přijalo zodpovědnost nejen za výrobu, ale i za vývoj strukturálních částí letounů díky několika risk-sharingovým programům.

 Israel Aerospace Industries Ltd.

IAI je světovým lídrem na obranném i civilním trhu v oblasti dodávek nejmodernějších technologií a systémů pro všechna prostředí. Její technologie jsou využívány ve vzduchu, ve vesmíru, na moři, na zemi i v kyberprostoru. Společnost IAI čerpá z více než 60 let zkušeností s vývojem a dodávkou inovativních špičkových systémů pro zákazníky z celého světa a optimalizuje řešení jim na míru.  IAI využívá pokročilé a osvědčené inženýrské, výrobní a zkušební schopnosti pro vývoj, výrobu a podporu komplexních systémů.

Tobiáš Tvrdík, PR manager

Podívejte se na záznam tiskové konference:

Napsat komentář